Jak zwykle na koniec miesiąca podsumowujemy najciekawsze wydarzenia, w których uczestniczyliśmy.

1 XI

Listopad rozpoczął się jak co roku dniem Wszystkich Świętych. Odwiedzaliśmy milanowski cmentarz, który szczególnie malowniczo wygląda wieczorem.

Wieczór Wszystkich Świętych
Fot. Aleksandra Mossakowska

11 XI

11 listopada Milanówek świętował Dzień Niepodległości. Obchody rozpoczęły się w kościele św. Jadwigi mszą świętą, po której uroczystości przeniosły się na plac Stefana Starzyńskiego. Tam o godzinie 12:00 został odśpiewany hymn państwowy, a delegacje miejskich instytucji i organizacji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów. Po części oficjalnej Milanowska Orkiestra Dęta wystąpiła z krótkim koncertem pieśni patriotycznych i piosenek legionowych.

Wieczorem w Starym Kinie odbyła się Gala Milanowskiego Liścia Dębu. Tegorocznymi laureatami statuetki zostali panowie Mariusz Koszuta i Krzysztof Wiącek. Na gali zostali też uhonorowani młodzi utalentowani milanowianie – laureaci stypendiów za osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe. Oprawę artystyczną uroczystości stanowił recital Anety Todorczuk, która przy akompaniamencie Agnieszki Szczepaniak z energią i wrażliwością wykonywała przeboje piosenki aktorskiej.

Święto Niepodległości
Fot. Aleksandra Mossakowska

18 XI

Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 STO w Milanówku we współpracy z Fundacją Kamienie Niepamięci zorganizowały akcję porządkowania dawnego wiejskiego cmentarza osady Polesie przy ulicy Średniej. Mimo niesprzyjającej pogody 18 listopada o godzinie 10-tej na miejscu zgromadziło się wielu chętnych uzbrojonych w sprzęt ogrodniczy. Dzięki ich pracy spod liści wyłoniły się stare groby.

Cmentarz przy Średniej
Fot. Michał Zieliński

24 XI

Z okazji Dnia Pluszowego Misia milanowska biblioteka przygotowała dla najmłodszych specjalne atrakcje. 24 listopada na dzieci czekał Pluszowy Miś, a z nim zabawy edukacyjne, specjalne dyplomy i oczywiście kolorowe książeczki.

Dzień Pluszowego Misia
Fot. Aleksandra Mossakowska

25 XI

25 listopada wieczorem w Starym Kinie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Rafała Strenta. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała dzieła wybrane z bogatego dorobku profesora przez kuratorów wystawy, Pawła Cabanowskiego i Alicję Czyżnikowską.

Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę odważna kolorystyka prezentowanych obrazów, a bogactwo przedstawionych na nich szczegółów otwiera szerokie pole interpretacji.

Wystawę można oglądać do 3 stycznia.

Wernisaż Rafała Strenta
Fot. Aleksandra Mossakowska

29 XI

29 listopada o godzinie trzynastej w grodziskim Sądzie Rejonowym rozpoczęła się kolejna rozprawa w sprawie wycinki drzew z 20 II 2021 roku. Zgodnie z planem odbyło się na niej przesłuchanie świadka Jacka Malowańca, leśnika zatrudnionego wówczas w starostwie powiatowym. 

Świadek dość dobrze zapamiętał okoliczności, jakie towarzyszyły milanowskiej “rzezi drzew”. Przedstawił przebieg wydarzeń, a także opisał procedury według których zazwyczaj się postępuje w podobnych przypadkach. Wyjaśnił, na czym polega uproszczony plan urządzania lasu i co to są cięcia sanitarne, które miał prawo przeprowadzić właściciel. Wspomniał też, że jego zdaniem przeprowadzone prace w żaden sposób nie mieszczą się w tym zakresie i w związku z tym wycinka nie mogła być uznana za legalną.

Wbrew wcześniejszym założeniom leśnik ze starostwa nie był jednak ostatnim świadkiem. Sąd zdecydował, że zostanie jeszcze przesłuchana pani naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska ze starostwa powiatowego, pani Irmina Pietraszek, która towarzyszyła panu Malowańcowi zarówno w czasie oznaczania drzew przeznaczonych do wycinki, jak i w momencie korekty fałszywych oznaczeń.

Następna rozprawa została wyznaczona na dzień 20 lutego 2024 roku, godz. 9:00.

Facebook