Przedstawiamy przegląd najciekawszych wydarzeń stycznia.

5 I

5 stycznia odbył się wernisaż wystawy prac ceramicznych Uli i Krzysztofa Wichrów z pracowni ceramicznej Mamula. Wystawa zatytułowana “Ślady” została przygotowana z okazji dziesięciolecia pracy twórczej i współpracy z Milanowskim Centrum Kultury. Można ją było oglądać w Starym Kinie do 21 stycznia.

6-7 I

Pierwszy weekend stycznia upłynął pod znakiem kolędowania.

W sobotę 6 stycznia w Starym Kinie ze świątecznym repertuarem wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha.

W niedzielę 7 stycznia kolędy i świąteczne utwory zabrzmiały w wykonaniu milanowskich artystek w ramach cyklu “Niedzielne spotkanie w Starym Kinie z klasyką”, a w kościele św. Jadwigi z koncertem kolęd wystąpił zespół Pascha.

14 I

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej zorganizowało spacer wokół milanowskiego zespołu willowo-parkowego pod hasłem “Tajemnice Turczynka”. W niedzielę 14 stycznia o godzinie 11-tej na przystanku WKD Polesie zebrała się spora grupa zainteresowanych, która jeszcze znacząco się powiększyła o czekających na miejscu. W spacerze wzięło udział około dwustu mieszkańców Podkowy i Milanówka, ale także Brwinowa i innych okolicznych miejscowości.

Organizatorzy zadbali o możliwość wejścia na teren willi, ale nie udało się uzyskać wstępu do ich wnętrza. Oprowadzająca wycieczkę pani Agnieszka Wojcierowska interesująco opowiadała o powstaniu i historii willi, a przede wszystkim o ich właścicielach i mieszkańcach, o ich zawiłych losach i… o chichocie historii.

Turczynek
Fot. Aleksandra Mossakowska

19 I

19 stycznia w Starym Kinie odbył się kolejny wykład z cyklu “Milanówek – historia nieoczywista”, którego organizatorem jest stowarzyszenie Milanowianki. Tym razem Aleksander Kukowski przedstawił stan badań archeologicznych prowadzonych na terenie powiatu grodziskiego.

Znaleziska archeologiczne są wprawdzie rozproszone i bardzo wybiórcze, ale wyłania się z nich długa historia naszego regionu – od starożytnego hutnictwa, poprzez średniowieczne grodzisko, aż po pozostałości nowożytnego folwarku.

Milanówek - historia nieoczywista
Fot. Aleksandra Mossakowska

26 I

W piątek 26 stycznia odbył się w Starym Kinie wernisaż wystawy malarstwa Zuzanny Kowalczyk. Mroczne i niepokojące obrazy młodej artystki można było oglądać do 31 stycznia.

27 I

Ostatni weekend ferii zimowych był chyba najsilniejszym akcentem tegorocznego karnawału. W sobotę 27 stycznia milanowskie dzieci mogły wziąć udział w Cyrkowym Balu Przebierańców. Pyszną zabawę urozmaicił pokaz prawdziwej sztuki cyrkowej.

Cyrkowy Bal Przebierańców
Fot. Aleksandra Mossakowska

28 I

28 stycznia w całej Polsce, a więc także w Milanówku zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariusze dwoili się i troili przez cały dzień, milanowianie chętnie okazywali hojność.

Od 10:00 do 16:00 w Szkole Podstawowej nr 1 trwały aukcje i pokazy, a równocześnie działały stoiska z wieloma atrakcjami. Można było między innymi zagrać w muzealne gry komputerowe, zrobić sobie magnes lub przypinkę albo samemu wydrukować wisiorek 3D.

Po południu Orkiestra przeniosła się do Starego Kina. O 16:00 z wielkim koncertem “Królowe Polskiego Rocka” wystąpił Justine Berg Band, a o 18:00 Pan Buźka przedstawił pokaz sztuki magicznej. Na aukcje wystawiono wiele przedmiotów, w tym prace wykonane własnoręcznie przez artystycznie uzdolnionych mieszkańców Milanówka.

Wieczór zakończyło Światełko Do Nieba puszczone przez milanowskich strażaków.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Fot. Aleksandra Mossakowska
Facebook