Festiwal Otwarte Ogrody

Na trzy dni, od szesnastego do osiemnastego czerwca, Milanówek zamieni się w scenę kolejnej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. Po raz osiemnasty mieszkańcy otworzą swoje ogrody, żeby dzielić się swoimi pasjami artystycznymi i naukowymi, niezwykłymi osiągnięciami i doświadczeniami.

W tym roku Milanowskie Centrum Kultury nie organizuje w ramach imprezy dużych wydarzeń miejskich. Nie będzie koncertu otwarcia ani koncertu zamknięcia, nie będzie otwartych ogrodów Urzędu Miasta ani miejskich instytucji. Zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczono na dofinansowanie organizacji otwartych ogrodów prywatnych. Każdy mieszkaniec, który zdecydował się udostępnić swój ogród, miał szansę na uzyskanie refundacji kosztów poniesionych w związku z organizacją imprezy w wysokości do 3 tysięcy złotych brutto. MCK zapewnia też wsparcie techniczne – transport, wypożyczenie sprzętu, tj. krzesła, stoły, sztalugi, rzutniki, ekrany. Do dyspozycji festiwalu będzie też główna sala w Starym Kinie, która może się okazać przydatna w przypadku złej pogody. Znalazło się rozwiązanie problemu mieszkańców, którzy chcieliby zaprezentować swoje talenty i zainteresowania, ale nie dysponują ogrodami, do których można zaprosić gości. Dla nich udostępniono przestrzeń publiczną parku Zielony Dołek.

W Milanówku mieszka wiele osób utalentowanych w różnych dziedzinach, a program festiwalu jest odzwierciedleniem tej rozmaitości. W przestrzeni milanowskich ogrodów odbędzie się wiele wydarzeń, zróżnicowanych zarówno pod względem tematyki, jak i wieku potencjalnych odbiorców. 

W licznych ogrodach zostaną zaprezentowane wystawy malarstwa, płaskorzeźby, fotografii czy rękodzieła. Prezentowane będą prace autorstwa wykształconych artystów, ale także dorosłych amatorów i dzieci. Intrygująco zapowiadają się pokazy sztuki ulicznej, kolekcji mebli albo pamiątek z rowerowych podróży. Niektórym wystawom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i warsztaty. W planach są też niezależne warsztaty rękodzieła. Uczestnicząc w nich będzie można wypróbować swoje artystyczne i manualne zdolności. Rysowanie, malowanie, lepienie, klejenie i szycie – w bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. A nawet jeśli nie, to będzie mógł wziąć udział w warsztatach poetyckich, edukacyjnych albo sensorycznych.

Dla tych, którzy wolą słuchanie, również otwiera się wiele możliwości. Każdy dzień będzie obfitował w koncerty i atrakcje muzyczne. Od Chopina do Tiny Turner – muzyka na żywo i na winylach, koncerty solowe i zespołowe, wiele instrumentów łączonych klasycznie i niestandardowo – także w dziedzinie koncertowej do wyboru będzie wiele możliwości.

Wygląda na to, że poziom Festiwalu będzie też wysoki pod względem literackim. Będziemy mogli wziąć udział w warsztatach haiku i w spotkaniach z pisarkami, wysłuchać słuchowiska, obejrzeć przedstawienie.

Będzie co robić nawet, kiedy zacznie się robić ciemno i przestanie być widać zwiedzane ogrody. Zaplanowane są pokazy filmów niemych z muzyką na żywo, kino plenerowe i kosmiczne kino letnie.

Pełny program Festiwalu wraz z mapą wszystkich wydarzeń jest dostępny na stronie Milanowskiego Centrum Kultury. Czytając go trudno się oprzeć wrażeniu, że na te trzy dni przydałaby się umiejętność bilokacji, bo “zaliczenie” wszystkich punktów programu przekracza możliwości jednej osoby. Nasi reporterzy będą się starali zobaczyć jak najwięcej. Już wkrótce na naszych łamach zrelacjonujemy ich wrażenia.

Facebook