Milanówek powstał jako letnisko i stał się popularnym celem wielu wakacyjnych wyjazdów. Nawet dla niektórych mieszkańców Warszawy przyjazd tu bywał często najdłuższą wyprawą w życiu. Od tego czasu wiele się zmieniło, zglobalizowany świat stał się dużo łatwiej dostępny, wyznaczamy sobie dużo odleglejsze cele wakacyjnych podróży. Ale przecież to nie znaczy, że wakacje w Milanówku nie mogą być udane!

Oprócz ulgi od upałów w cieniu starych drzew Milanówek oferuje także dość bogatą paletę wakacyjnych atrakcji. Nie jest łatwo się w niej zorientować, nietrudno niejedno przeoczyć. W naszym podsumowaniu przedstawiamy, gdzie i kiedy można skorzystać z propozycji letnich aktywności.

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Spacerowa 4

Podstawowa aktywność biblioteki nie zmienia się w czasie wakacji. Czytelnicy mogą z niej korzystać w stałych godzinach pracy, od poniedziałku do piątku, a czasem także w soboty (Biblioteka informuje o tym na swoim Facebooku). W ostatni wtorek każdego miesiąca, także w lecie, spotykają się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na najbliższym spotkaniu – 25 lipca – omawiana będzie powieść Eleny Ferrante “Zakłamane życie dorosłych”. Następne spotkanie DKK – 29 sierpnia.

Ponadto kontynuowane są wydarzenia programu inicjatyw oddolnych “Gotowi, by działać”. 5 lipca rozpoczął się cykl warsztatów “Twórczego czytania”, które będą się odbywały jeszcze 19 i 26 lipca (godz. 18:00). 1 lipca w bibliotece miały miejsce “Ule Jerzego” – warsztaty o pszczelarstwie dla całych rodzin. Ich kolejna odsłona została zapowiedziana na 15 lipca (godz. 16:00), ale tym razem odbędą się w Starym Kinie.

Filia MCK “Stare Kino”, ul. Piłsudsiego 33 (wejście od ul. Warszawskiej)

Oprócz tego, że Stare Kino będzie gościć “Ule Jerzego”, ma też własną, bardzo szeroką ofertę, zarówno tę standardową, jak i tę wakacyjną.

W każdym miesiącu będziemy się mogli spotkać na Swappingach roślinnych. Najbliższy – już 15 lipca (godz. 11:00-14:00).

Na czas wakacji nie przerywa działania klub Kobiecych Pasji. 11 lipca o osiemnastej odbędzie się spotkanie warsztatowe „Kobiecy Krąg – usłyszmy się, zobaczmy się”. 

W ramach programu “Otwarte Pracownie Willi Waleria” od 31 VII do 4 VIII odbędą się warsztaty filmowe. Warsztaty przeznaczone dla dzieci od lat 10 będą się odbywały w dwóch grupach, od 10 do 12-tej i od 13-tej do 15-tej. Warsztaty będą uczyć opowiadania historii za pomocą filmu. Zajęcia są bezpłatne, ale liczba miejsc jest limitowana, więc obowiązują zapisy.

Będą też pokazy filmów. 17 lipca o godz. 11:00 w Starym Kinie w ramach “Wakacyjnego kina dla dzieci” zostanie wyświetlony film-niespodzianka. Każdy widz otrzyma darmowy popcorn. 18 lipca o godz. 19:00 odbędzie się kolejna projekcja w cyklu “Zagadkowe kino oscarowe w MCK”.

Od 24 do 28 lipca w godzinach od 10:00 do 13:00 w Starym Kinie zagości “Tydzień Japoński”. Artyści – Sławomir Rumiak i Kanon Myokoin – poprowadzą płatne warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Będzie można poznać amezaiku, furoshiki, origami i kamikiri – zarówno w teorii, jak i w praktyce. 

Specjalnie na wakacje MCK przygotowało ofertę, z której dzieci mogą korzystać bez zapisów i limitów. Kto poczuje nudę albo stęskni się za towarzystwem, może tu po prostu wpaść. W poniedziałkowe, wtorkowe i czwartkowe popołudnia czynna jest Letnia Strefa, w której do dyspozycji najmłodszych milanowian oddano stół do ping-ponga, piłkarzyki, konsolę, planszówki i książki. We wtorki od 14:30 do 16:00 w ramach Letniego Tarasu organizowane są warsztaty kreatywne – sadzenie roślin, tworzenie biżuterii, wlepy, ozdabianie koszulek. W czwartki od 14:30 do 16:00 można wyżyć się kreatywnie w Strefie Craft. Wykorzystując różnego rodzaju materiały plastyczne z tutejszego kredensu młodzi artyści realizują swoje autorskie projekty. Zajęcia prowadzone przez profesjonalistów odbywają się w ramach Letniej Fotografii (czwartki, 14:30-16:00) i Letniej Rzeźby (piątki, 16:30-18:00). Pełny grafik zajęć na lipiec jest dostępny na stronie MCK. Oferta wakacyjna będzie przedłużona na sierpień.

W sierpniu ruszą też pierwsze inicjatywy oddolne dofinansowane z programu “Dom Kultury+”, np. tworzenie Muralu Jedwabnik.

Korty tenisowe, ul. Kościelna 3

Przez cały lipiec i sierpień od poniedziałku do piątku w godzinach 12-14 dzieci i młodzież z Milanówka mogą bezpłatnie korzystać z kortów tenisowych za Teatrem Letnim. Dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki) od 12 do 13 będzie można dodatkowo skorzystać z bezpłatnych zajęć z instruktorem tenisa.

Zielony Dołek, ul. Krótka 10

Od 2 lipca gości w parku Zielony Dołek cykl “Letnie Granie”. Pisaliśmy o nim w osobnym artykule. Dziś wiemy, że udało się zorganizować jeszcze jeden koncert. Na zakończenie wakacji 2 września zagra zespół Harlem.

28 i 29 lipca od godz. 20:30 w parku Zielony Dołek odbędą się pokazy 11 filmów z 2022 r. nagrodzonych w jedenastu kategoriach w tegorocznym Grand OFF im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Pokazom będą towarzyszyć dyskusje prowadzone przez przez Kubę Mikurdę – filmoznawcę, reżysera, wykładowcę w Szkole Filmowej w Łodzi! W przypadku deszczu, projekcje zostaną przeniesione do Starego Kina.

W wakacyjne poranki Zielony Dołek przejmują seniorzy, choć i młodsi milanowianie mogą się dołączyć do aktywności na świeżym powietrzu, pod kierunkiem instruktorów Milanowskiego Klubu Seniora. Tu również nie ma limitów ani zapisów. Wystarczy wygodna odzież sportowa i mata gimnastyczna (na zajęcia jogi, pilatesu lub gimnastyki). Zajęcia odbywają się w cyklach: w poniedziałki (godz. 10:00) – gimnastyka, we wtorki (godz. 10:00) – joga, w środy (godz. 10:00) – taniec w kręgu, w czwartki (godz. 10:15) – pilates, w piątki (godz. 10:00) – nordic walking z elementami slow jogging. Dodatkowo w sierpniu w środy (godz. 11:00) – tai chi.

Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Sosnowa 1c

Milanowskie Miejsce Aktywności Lokalnej również zaprezentowało swoją ofertę na lipiec. Znalazły się w niej: brydż (poniedziałki i piątki, godz. 16:30), spotkania miłośników scrabli (środy, godz. 16:30), spotkania przy planszówkach (niedziele, godz. 17:00), zajęcia teatralne (wtorki i piątki, godz. 11:30-14:00), warsztaty szydełkowania (soboty, godz. 10:00-14:00), dyżury komputerowe (środy, godz. 12:00-14:00). W wybrane soboty będą się odbywać zajęcia z rzeźby w drewnie, w wybrane dni zajęcia “ruch to zdrowie”, a 22 i 23 lipca – “Twórcza współpraca”.

MAL służy też spotkaniom Grupy AA (wtorki, godz. 19:00), spotkaniom grupy wsparcia (czwartki, godz. 19:00) i spotkaniom fundacji Przyjaciele Dzieciom (soboty, godz. 17:00-19:00).

Męska Szopa, ul. Inżynierska 3a

Męska Szopa nie robi sobie urlopu na wakacje. Zajęcia odbywają się tu we wtorki (godz. 13:00-16:00) i w czwartki (godz. 12:00-16:00).

Facebook