Na zakończenie miesiąca przedstawiamy przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń czerwca.

3 VI

3 czerwca w parku “Zielony Dołek” swój dzień obchodziły milanowskie dzieci. Czekało na nie mnóstwo atrakcji (różne konkurencje i warsztaty) połączonych w grę terenową.

4 VI

4 czerwca ulice Milanówka gościły uczestników VIII Biegu 100-nogi, organizowanego przez Społeczne Liceum Ogólnokształcące. Na starcie przy budynku Urzędu Miasta stanęło ponad 300 zawodników, którzy rywalizowali na dystansie 10 kilometrów. Trasę prowadzącą ulicami Kościuszki, Podgórną, Wojska Polskiego, Starodęby i Mickiewicza obsługiwało ponad 100 wolontariuszy. 

Bieg 100-nogi
Fot. Aleksandra Mossakowska

15 VI

15 czerwca odbyło się drugie spotkanie zorganizowane przez grupę “Chaotyczni Myśliciele” w ramach konkursu oddolnych inicjatyw “Gotowi by działać”. Tym razem o tym “Jak nauka bada religię i co z tego wynika?” opowiadał doktor filozofii Konrad Talmont-Kamiński.

Interesujący temat przyciągnął publiczność tak dużą, że trzeba było dostawiać krzesła, a zaangażowaną bardziej niż studenci. Liczne pytania zadawane czasem przez niecierpliwych, a czasem przez dociekliwych słuchaczy nie zakłócały płynności wywodu. Spowodowały natomiast, że spotkanie swoim charakterem bardziej przypominało dyskusję niż wykład i trwało ponad dwie godziny.

Mimo to nie dowiedzieliśmy się, co nauka mówi o istnieniu Boga. Bo nie to jest przedmiotem badania dla filozofii religii! Usłyszeliśmy za to, w jaki sposób bada się  mechanizmy warunkujące przekonania, zachowania i doświadczenia religijne, a także jakie czynniki w największym stopniu wpływają na poziom religijności w społeczeństwach. Być może religijność jest tylko skutkiem ubocznym procesów ewolucyjnych, które sprawiły, że naturalną potrzebą człowieka jest odkrywanie prawidłowości w otaczającym go środowisku!

Po spotkaniu niektórzy uczestnicy mieli jeszcze potrzebę zadania pytań indywidualnie, a inni – podzielenia się swoimi refleksjami w mniejszych grupach.

16-18 VI

W dniach 16-18 czerwca odbył się w Milanówku XVIII Festiwal Otwarte Ogrody. Relację z wydarzenia przedstawiliśmy w artykule Aleksandry Mossakowskiej.

FOO 16-18 VI 2023
Fot. Aleksandra Mossakowska

19 VI

19 czerwca o godzinie 10-tej w grodziskim Sądzie Rejonowym rozpoczęła się kolejna rozprawa w sprawie wycinki drzew z 20 II 2021 roku. 

Jako jedyny obecny z wezwanych świadków zeznawał pan Dariusz Domasiewicz, komendant Komisariatu Policji w Milanówku. Feralny dzień wycinki był dla niego dniem wolnym od pracy. Mimo to po południu został telefonicznie poinformowany przez dyżurnego o trwającej wycince i licznych interwencjach ze strony radnych i mieszkańców. Poinstruował dyżurnego, że wobec braku dokumentów potwierdzających jej legalność wycinka powinna być wstrzymana, ale o jej dokładnym miejscu i realnych rozmiarach dowiedział się dopiero następnego dnia, kiedy przyjechał na miejsce. Komendant stwierdził w zeznaniach, że w sytuacji, kiedy załoga patrolu nie ma wystarczających kompetencji, aby rozstrzygnąć kwestię wezwania (a w tym przypadku jego zdaniem tak właśnie było), powinien zostać wezwany kontrolny z komendy powiatowej. Niestety w tym przypadku to się nie wydarzyło.

Następna rozprawa została wyznaczona na dzień 29 września, godz. 11:00. Zaplanowano na niej przesłuchanie nieobecnego dziś pana Roberta Skirskiego, ówczesnego komendanta Straży Miejskiej oraz matki oskarżonego, będącej właścicielką działki.

23 VI

23 czerwca w Starym Kinie odbył się wernisaż wystawy “Apoteoza” Alicji Kadrow i Zbigniewa Macieja Dowgiałło. 

Malarz zaprezentował swoje wybrane obrazy o stosunkowo niewielkich formatach, część z nich to nowe wersje dzieł z lat osiemdziesiątych. Niestety z powodów zdrowotnych nie była obecna jego uczennica – debiutująca jako artystka. 

Wystawę, której kuratorem jest Paweł Cabanowski, można oglądać jeszcze do 14 lipca.

25 VI

25 czerwca przy Szkole Podstawowej nr 3 od 10:00 do 14:00 odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny, finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W namiotach rozstawionych na terenie miasteczka rowerowego na dzieci czekały różnego rodzaju atrakcje. Można było między innymi nauczyć się wyplatać ekologiczną biżuterię, ulepić bombę nasienną albo posadzić bluszcz do własnoręcznie ozdobionej doniczki. W czasie, gdy dzieci próbowały kolejnych aktywności, rodzice mogli porozmawiać z pracownikami Urzędu Miasta o dofinansowaniach do ekologicznych inwestycji. Dla wszystkich przewidziano milanowską kranówkę w różnych smakach owocowych i sok jabłkowy do picia, a ciasteczka zbożowe do chrupania.

Piknik Ekologiczny
Fot. Aleksandra Mossakowska

25 czerwca o siedemnastej w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ulicy Sosnowej rozpoczął się recital Aleksandry Bonieckiej. Milanowska artystka przy akompaniamencie Jerzego Smolarka zaprezentowała przeboje muzyki popularnej, przeplatane aforyzmami Marii Czubaszek i wierszami Iwony Dornarowicz. Koncert rozpoczęła piosenka “Nie oczekuję dziś nikogo” Zbigniewa Kaszkura i Derwida czyli Witolda Lutosławskiego, a zakończyła – “Tutaj mieszkam” Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Nahornego. Usłyszeliśmy też między innymi “Okularników”, “Kasztany”, “Zakochani są wśród nas”, “Dookoła noc się stała” i “Cichosza”. Licznie zgromadzona publiczność przyjaźnie przyjęła nowe wykonania znanych utworów, a na bis towarzyszyła wokalistce w piosence “I tak się trudno rozstać”.

Recital Aleksandry Bonieckiej
Fot. Aleksandra Mossakowska

26 VI

W Urzędzie Miasta Milanówka policja prowadziła czynności na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim. Na razie ani policja ani prokuratura nie zdradzają szczegółów sprawy, w związku z którą prowadzone były te działania.

26-27 VI

W dniach 26-27 czerwca Rada Miasta Milanówka obradowała na Sesji absolutoryjnej, podsumowującej rok 2022. Po debacie nad Raportem o stanie gminy z udziałem mieszkańców oraz po dyskusji o realizacji budżetu zostały przeprowadzone głosowania. Burmistrz Piotr Remiszewski nie uzyskał w nich votum zaufania ani absolutorium.

Urząd Miasta Milanówka
Fot. Aleksandra Mossakowska

Facebook