Program wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej czy w Milanowskim Centrum Kultury jest bogaty i różnorodny. Skąd biorą się pomysły na tematykę wystaw, spotkań, warsztatów? Pracownicy milanowskich instytucji kultury nie wstydzą się przyznawać, że zawdzięczają je przyjaznemu nastawieniu do inicjatyw mieszkańców. Ostatnio udało się uzyskać dla ich realizacji dodatkowe wsparcie finansowe.

Milanówek od początku swojej historii przyciąga ludzi z pasją, zaangażowaniem i inicjatywą. Od wielu lat ich aktywność przekłada się na urozmaicenie działalności miejskich instytucji kultury. Na warsztatach odbywających się jesienią zeszłego roku mieszkańcy i pracownicy wspólnie wypracowali wiele pomysłów, na których teraz opiera się model funkcjonowania MCK w nowej siedzibie w Starym Kinie. Niektóre wydarzenia na stałe wpisane w kalendarz Centrum Kultury, jak na przykład Swapping Roślinny, też mają swoje źródło w oddolnych inicjatywach. W ostatnim czasie, dzięki programom prowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury, nasze milanowskie instytucje kulturalne korzystają z możliwości dofinansowania do działań zaproponowanych przez milanowian.


Miejska Biblioteka Publiczna od zeszłego roku realizuje projekt pod nazwą “Blisko Rymkiewicza”, którego głównym celem jest szeroko pojęta aktywizacja społeczna mieszkańców. W ramach tego projektu 1 marca 2023 wystartował konkurs na inicjatywy oddolne “Gotowi by działać”. Do końca marca można było zgłaszać swoje pomysły. Wpłynęło ich dwanaście, a osiem z nich wyłoniono do realizacji. Oferta biblioteki wzbogaciła się dzięki temu o szereg wydarzeń, w których mogliśmy brać udział wiosną i latem. Wielu uczestników pewnie nawet nie zdawało sobie sprawy, że zawdzięczamy je inicjatywom mieszkańców.

Od 26 do 28 maja odbywał się w Milanówku trzydniowy festiwal “Weekend z Ossendowskim” wymyślony przez “Małą Grupę Milanowską”. W maju i czerwcu grupa “Chaotyczni Myśliciele” zorganizowała trzy spotkania z inspirującymi gośćmi, związanymi z filozofią i Milanówkiem. Stoicyzm, feminizm i badanie religii, jako ciekawe tematy wykładów i dyskusji, przyciągnęły liczne grono zainteresowanych. 11 czerwca miało miejsce wydarzenie “Zrozumieć autyzm”. W moderowanej przez dwie psycholożki dyskusji wzięli udział rodzice dzieci ze spektrum autyzmu, a wśród nich autorka książki “Synu, jesteś kotem” – Katarzyna Michalczak, również mieszkanka Milanówka. Z inicjatywy Milanowskich Seniorów odbył się “Cykl spotkań wokół słowa”. W jego szerokim spektrum tematycznym zmieścił się koncert pieśni z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i pogadanki z pogranicza historii i etnografii. 14 czerwca uczniowie w różnych grupach wiekowych wzięli udział w cyklu spotkań autorskich z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży pod hasłem “CzytaMy”, zorganizowanych przez grupę “MINIONKI”. Od 22 maja do 24 lipca odbywały się warsztaty haiku, przygotowane przez panią Agnieszkę Herman, zakończone wydaniem publikacji z utworami uczestników. Agata Charuba-Chadryś z inicjatywy Literoterapia poprowadziła w lipcu cykl warsztatów “Twórczego Czytania”. Każde kolejne spotkanie, poświęcone innej technice inspirowanej poezją, gromadziło coraz więcej uczestników poznających blackout poetry, kolaż i recycling poetycki. Trzy razy milanowianie mieli szansę wziąć udział w lipcowych warsztatach “Ule Jerzego”, które były organizowane za każdym razem w innym miejscu – w bibliotece, w Starym Kinie i na terenie kąpieliska miejskiego.


MCK bierze udział w tegorocznej edycji programu Narodowego Centrum Kultury “Dom Kultury +”. Jego celem jest wspieranie współpracy z przedstawicielami społeczności lokalnej, nawiązywanie stałych relacji z mieszkańcami, odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego. W maju został ogłoszony konkurs “Milanowskie inicjatywy lokalne – zrealizuj swoje kulturalne marzenie”. Spośród dziewięciu zgłoszeń pięć projektów uzyskało akceptację komisji konkursowej. Już wkrótce będzie można brać udział w związanych z nimi wydarzeniach.

Od przyszłego tygodnia wznowi działalność kółko filozoficzne grupy “Chaotyczni Myśliciele”. Kolejne spotkania będą się nadal odbywały w bibliotece. Wróci także Literoterapia, tym razem w formie mini-festiwalu “Kulturalna Prowincja”. Kamil Witkowski w projekcie “Malarz z indyczką” przybliży milanowianom postać wybitnego ale zapomnianego artysty – Romualda Kamila Witkowskiego (zbieżność nazwisk podobno przypadkowa).  Pod kierunkiem Joanny Szamoty powstanie mural “Jedwabnik”, który ma ujmować cykl rozwoju jedwabnika w odniesieniu do rozwoju osobistego. Grupa “Kwiatki z Milanówka” zorganizuje cykl warsztatów “Jedwabny design”, łączących dziedzictwo milanowskiego jedwabiu z atrakcyjną ofertą dla młodzieży.


Korzystajmy z tego, że mamy wśród sąsiadów osoby pełne pasji i pozytywnej energii. To z ich potrzeby dzielenia się pasją rodzi się inicjatywa, z której możemy korzystać wszyscy. Doceniajmy zaangażowanie ludzi, którzy dokładają swoje cegiełki do budowy naszej lokalnej społeczności i poprawy jakości przestrzeni publicznej.

Facebook