Jesień na milanowskim targu

Chcesz żyć zdrowo i naturalnie? – Jedz lokalnie i sezonowo!

Chcesz wzmocnić organizm przed sezonem grypowym? – Jedz lokalnie i sezonowo!

Chcesz żyć ekologicznie i odpowiedzialnie? – Jedz lokalnie i sezonowo!

Jak to zrobić? Skarbnicę lokalnych i sezonowych produktów mamy na co dzień pod ręką – to milanowskie targowisko.

Na naszym targowisku mamy łatwy i duży wybór produktów, które w drodze na stragan pozostawiły niewielki ślad węglowy, bo wyhodowali je okoliczni rolnicy, ogrodnicy i sadownicy. Na ich straganach możemy kupić warzywa i owoce świeże i bez dodatku środków konserwujących.

Niektóre warzywa są w sprzedaży ciągle – ziemniaki, włoszczyznę, cebulę, pomidory, ogórki da się kupić przez cały rok. Ale szczególnie wartościowe są te, które zostały tu przywiezione prosto z pola. Niekwestionowaną królową jesiennych straganów jest oczywiście dynia – we wszystkich kolorach, kształtach i rozmiarach. Na naszym targowisku są dostępne jej rozmaite odmiany, które świetnie się nadają zarówno na październikowe i listopadowe dekoracje, jak i na rozgrzewającą zupę, deser albo przetwory.

W bogatym asortymencie owoców jesienią królują śliwki, dostępne w wielkiej różnorodności odmian. Coś dla siebie znajdą na targowisku zarówno smakosze śliwek deserowych, jak i domowi producenci powideł i innych przetworów. Listopad to czas największej liczby oferowanych odmian jabłek. Wiele z nich trafiło tu właściwie “prosto z drzewa”.

Ciepła jesień sprawiła, że w tym roku dłużej niż zwykle są w sprzedaży na targu grzyby.

Choć oferta sezonowa jest niewątpliwie najbardziej wartościowa, to nie brakuje na milanowskim targowisku artykułów z całorocznego asortymentu. W pawilonach możemy kupić żywność, chemię i artykuły przemysłowe o sprawdzonej jakości, bo od wielu lat sprzedawane przez tych samych kupców.

Robiąc zakupy u zaprzyjaźnionych sprzedawców możemy dodatkowo liczyć na ich dobre rady. Pani Danusia chętnie podpowie, które ziemniaki będą najlepsze na sałatkę, a pan Marcin – które mięso będzie najlepsze na gulasz.

Warto robić zakupy na milanowskim targu, wspierać lokalnych producentów żywności i doceniać możliwość robienia lokalnych i sezonowych zakupów.

Facebook