Rafał Strent w Starym Kinie

Od kiedy Stare Kino stało się filią Milanowskiego Centrum Kultury, czyli już od roku, prezentowane są tu wystawy malarstwa. 25 listopada odbył się wernisaż kolejnej z nich, tym razem poświęconej malarstwu dojrzałego artysty. Nasza wystawa jest pierwszym elementem “Festiwalu twórczości Rafała Strenta na Mazowszu”, w ramach którego obrazy profesora odwiedzą także Grodzisk Mazowiecki i Podkowę Leśną. Wyboru dzieł do tego przedsięwzięcia dokonali kuratorzy Paweł Cabanowski i Alicja Czyżnikowska.    

Twórczość Rafała Strenta jest obrazem jego bogatej osobowości, efektem różnorodnych zainteresowań, a ostatnio także owocem współpracy artystycznej z wnukiem – inspiracją, konsultantem, a czasem też współtwórcą. Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę odważna kolorystyka prezentowanych obrazów. Intensywne nasycone barwy łączone często na zasadzie kontrastu dają energetyczny efekt i inspirują do działania. Bogactwo przedstawionych szczegółów otwiera szerokie pole interpretacji, także w odniesieniu do własnych przeżyć i doświadczeń odbiorców.

Odwiedzając Stare Kino w świątecznym okresie na pewno łatwo wychwycimy motywy związane z atmosferą Bożego Narodzenia – choinkę, wigilijny stół i rozrzucone pierniczki. Ale też na wielu obrazach odnajdziemy klimaty bardziej wakacyjne, kojarzące się z piknikiem na leśnej polanie, przenoszące nas myślami do cieplejszych pór roku.

Wystawę można oglądać do 3 stycznia.

Facebook